Unsere Ahnen

(Our Ancestors)

 

Last Name

First Name, M.I.

Rank

Company

Contact

Anderwerth

Jacob

Cpt

 

Chris Carroll

 

Douglas Praskovich

Bock

Andreas

Pvt

I

Michelle Buck

Brower

John T.

Pvt

C

Bob Harrington

Burns

John

Corporal

I

Pat Burns

But(t)erbaugh

George

Pvt

F

Andy Rickleman

Danz

Frederci

Pvt

A

Matthew Danz

Dost

Anton

Cpl

A

Ed Hines

Duvall

Hubert

 

H

Marcia Duggins

Duvall

Henry

 

H

Marcia Duggins

 

Deitrich Parsons

Fetter

Jacob

Corporal

 

Prof. Ed Lay

Frederick/Friederich

John

Corporal

I/G

Rob Frederick

Von Freyhold

Edward

Lt. Col.

 

Hanno von Freyhold

Funk

August

Corporal

K

Rod Fleck

Gallentine

Thomas J.

Pvt

I

Denver Gallentine

Gift

Aaron

1st Lieutenant

 

Nancy Silvers

Goettken

William

Pvt

E

Cindy Thomas

Grau

Edward

Corporal

G

John Gray

Gut/Good

Phillip

Corporal

G

Debbie Moors

Hackenberry

Amos

 

 

Suzanne Snook

Hagenbuch

Isaiah Benjamin

Sergeant

A

Ted Harwood

Heim

Max

Pvt

F

Bonnie Malmat

Hein

William

Pvt

I

Verna Weiss

Helfer

Eligus

Sergeant

K

Ed McLaughlin

Helfrich

Charles

2nd Lieutenant

G

Raul Hernandez

 

Dave Helfrich

Herbstritt

Charles

Sgt

D

Susan Herbstritt

Irwin

Samuel

Pvt

K

Milton Irwin

Kindig

Samuel

Corporal

G

Lon Strickler

Koegler

Gottlieb

Pvt

K

Bonnie Streyle

Krapp

Martin

Cpl

I

Laura Beraut

Laible

Philip

Pvt

A

Mike Heim

Lang

William

Pvt

G

Richard Engel

Langenbacher

Frederick

Pvt

G

Jim Seubert

Langhorst

Charles F.

Pvt

F

Robert Cooper

Leister/Lister

Ernest

Pvt

B

Linda Profaizer

Lindner

John

Pvt/Cpl

I/G

Barb

Manbeck

Philip

Pvt

D

Ann McGlashen

Suzanne Snook

Manbeck

Leonard

Pvt

D

Suzanne Snook

Ann McGlashen

McCall

Austin

 

B

Andrea Leonardi

Meckelburg

Arnold

Captain

B

David Braun

Meyer

Joseph

Captain

G

Bret Coulson

McMillen

Jackson

Sgt

B

Barbara Masteller

Neumeyer

Joseph

1st Lieutenant

G

Bret Coulson

Dave Fisher

David Casey

Nist

Joseph

Pvt/Cpl

H

Bill Nist

Norkan

William

Pvt

H

Rick Sayre

Oliver

Arthur

Pvt

A

Jason Walton

Pichel

Bernard

Sgt

G

Daniel Levin

Priegel

John

Sgt. Maj.

A

David Taylor

Rathgeber

John

Pvt

E

Edward  Schneider

Ritchie

David A.

Pvt

B

Pam Hill

Risser

John

Captain

H

Bret Coulson

Dave Fisher

David Casey

Roll

Lois

Pvt

H

Bryon Gilson

Roth

John

Corporal

B

Mindy Eckler

Satter/Sotter

Nicholas

Sergeant

G

Bert Sobers

Schaar

Alois

Pvt - Drummer

A

Champ Zumbrun

Schad

Bernhard/
Berhard

Pvt

 

Kathy Baumgarten

Scheffer

Joseph

1st Lt

F

Paul Scheffer

Scheidt

Sebastian

Pvt

A

Mary Ann Gould

 

Frank O’Connor

Schilling

Frederick

Pvt

D

Bob Closson

Schlegel

Conrad

Pvt

B

Richard Loos

Schmitz

August

Pvt

G/K

Chuck Abbott

Schramm

George

Pvt

K

David Emerick

Schluttenhofer

Francis X.

 

 

Gary Schluttenhofer

Schwenk

Hiram

Mus.

D

Mark Swank

Seibert

Matthew

Pvt

K

Donna Seibert

Shields

Adam

Pvt

 

 

Sink

Jacob

Pvt

B

Barbara Masteller

Sontag

Anton

Pvt

H

John Reitter

 

Staudinger

 

Jacob

 

Corporal

 

F

Ellen Staudinger Weaver

 

Staudinger

 

Peter

 

Sergeant

 

F

Ellen Staudinger Weaver

Stowater

Charles

Pvt

 

Jane Nowicki

Stuck

Jacob

Pvt

D

Katy Wech

Swanger

Isaac

 

D

Suzanne Snook

Swanger

Levi

 

D

Suzanne Snook

Vogeley

Thomas

Cpl

K

Karl Vogeley

Vonmoos

John

1st LT

E

Frank Schorr

Ziegler

Braden

Pvt

 

Carol Marconi

Zumbrun

David

Pvt

G

Michael Gray

Zumbrun

John

Pvt

G

Champ Zumbrun

Zehnder

John F.

Cpl.

F

Cindy Mann Kanny

Walters

Joseph A.

Pvt

K

Tom Garvey

Weneberg

Carl/Charles

Pvt

F

Sharon Atkins

Wintrode

Edward Clinton

Pvt

G

Jim Wintrode

Wisner

William

 

 

Kirk Rosenbaum

Woter

William

Pvt

 

Carol Marconi